MMA - IS OUR LIFE WAY! <> MMA - MŪSŲ GYVENIMO BŪDAS!

Kumštynės – atgimstanti senovinė sporto šaka

rugsėjo 6, 2018
Views: 922

foto prei straipsnio

Profesionalus kovų sportas daugeliui asocijuojasi su profesionaliu boksu ar MMA. Kuri laiką su jais sėkmingai konkuravo K-1. Bet profesionalus kovų sportas  – sąvoka gerokai platesnė ir į ją patenkos tokios sporto šakos, kurių mes Lietuvoje niekada neesame matę ir beveik niekada apie jas neesame girdėję. Viena jų – kumštynės arba boksas be pirštynių.

Kumštynės (angl. Bare knuckle fighting ar Bare knuckle boxing) – vieną sieniausių sporto šakų pasaulyje. Senajame pasaulyje kumštynės buvo labai populiari pramoga. Senajame Egipte bei Senajame Babilone kumštynės jau vyko pagal griežtas taisykles. Nuo 688 metų pr. Kristų kumštynės debiutavo Olimpynėse žaidynėse. Garsusis Senojo pasaulio mokslininkas Pitagoras, kurio teoremos nemegsta dauguma moksleivių, buvo Olimpynių žaidynių čempionu būtent šioje disciplinoje. Viduramžiai nekiek nenusileido Senajam pasauliui – kumštynės buvo itin populiarios visoje Europoje.

Ypatingai kumštynės buvo populiarios Rusijoje bei Anglijoje. 19-o ir 20-ojo amžių sanduroje kumštynės praktiškai išnyko. Rusijoje tai įvyko dėl istorinių priežasčių. Politiniai neramūmami, karai, vėliau Spalio revoliucija išnaikino šia sporto šaką visiškai. Po Spalio revoliucijos jos buvo uždraustos kaip carinio režimo atgyvena.

Anglijoje ir JAV, kur kumštynes atvežė migrantai iš Britų salyno, kumštynės susidurė su konkurencija iš savo jaunesniojo brolio – bokso. Labai simboliška, kad paskutinis kumštynių pasaulio čempionas, airių migrantų palikuonis, James L. Sullivan tapo ir pirmuoju profesionalaus bokso čempionu.

Beveik visą 20-ą amžių kumštynės sporto pasaulyje buvo nelegalo vietoje. Kur niekur buvo organizuojamos pavienios kovos. Nedažni turnyrai vykdavo keliaujančiuose cirkuose.

21-jame amžiuje kumštynės išgyvena tirką renesansą. Kumštynės pamažu pelno žiūrovų pripažinimą bei skverbiasi į sporto visuomenę.

JAV pirmasis oficialiai užfiksuotas bandymas įvyko 2011 metais, kuomet Arizonos valstijoje, indėnų kazino teritorijoje, kur negalioja valstijos atletikos komisijos nuostatos. Šioje kovoje susikovė Rich Stewart ir ir žinomas boksininkas Bobby Gunn. Pastarasis ir tapo kovos nugalėtoju.

2007 metais į sceną įžengė „Who’s Your Daddy Productions”. Beveik 10 metų ir išsamių medicininių tyrimų prireikė jiems, kad įrodyti, jog kuštynės – saugus sportas. Kumštynės būtų legalizuotos šios šalies teritorijoje. Vajomingas buvo pirmaja valstija, kurioje buvo legalizuotos šiuolaiinės kumštynės.

Bet kol JAV kumštynių funkcionieriai kovojo su biurokratija, juos sugebėjo aplenkti Didžioji Britanija – šalis, kurioje kumštynės taip ir nebuvo išnikusios, o tik persikelusios į pogrindį. Joe Brown ir Jim Freeman Dove sukurė Bare Knukle Boxing projektą. Apie populiarumą byloja tokie faktai, kad šiam momentui įvyko jau 11 turnyrų ir jie vyksta didžiausiose šalies arenose. Be BKB Didžiojoje Britanija vyksta dar kelių organizacijų, kaip kad UBKB, Rouge Elite ir Barefist turnyrai.

Šių metų vasarį pagaliau buvo suorganizuotas pirmasis legalus kumštynių turnyras (o ne pavienė kova) JAV. Birželio 2 dieną įvyko pirmasis Bare Knuckle Fighting Championship. Turnyras sulaukė milžiniško pasisiekimo. Antrojo turnyro, vykusio rugpjūčio 25 dieną.

Kaip BKB, taip ir BKFC organizatoriai eina tuo pačiu kelių. Ji nauduojasi tomis pačiomis taisyklėmis. Abejose organizacijose tą patį kovų formulė 5R x 2min. Abi organizacijos stengiasi pritraukti žinomus kovotojus. MMA kovotojai, boksininkai randa naujus namus kumštynių sporte. Buvęs UFC kovotojas bei KSW čempionas Goran Rieljic tapo BKB čempionu Anglijoje, buvusios UFC žvaigždės Chris Lytle bei Melvin Guillard ne kartą jau kovojo Anglijoje. Charizmatiška Bec Rowling tapo BKFC čempione. MMA karjera beveik baigės buvęs UFC čempionas Ricco Rodriguez laimėjo debiutą kumštynėse. Lietuvoje kelis kartus kovojęs Tony Lopez bei Bellator MMA vetranas Joey Beltran parodė tokią inirtinga dvikovą, kuriai kol kas neprilygsta ko gero jokia 2018 metų bokso ar MMA dvikova. Visa tai traukia žiūrovų dėmesį. Abi lyderiaujančios organizacijos neslepia ambicingų planų iškovoti dalį dėmesio iš MMA ir bokso gerbėjų. Nors konkurencija jų laukia išties sunki, bet 11 sėkmingų BKB turnyrų Anglijoje ar 150000 parduotų BKFC 1 turnyro PPV JAV rodo, kad tai yra visai įmanoma.

Dalinkis:
Share 'Kumštynės – atgimstanti senovinė sporto šaka' on Facebook Share 'Kumštynės – atgimstanti senovinė sporto šaka' on Twitter Share 'Kumštynės – atgimstanti senovinė sporto šaka' on vk.com Share 'Kumštynės – atgimstanti senovinė sporto šaka' on Print Friendly

Facebook komentarai

Comments are closed.

Translate:
English
Calendar
2018 m. gruodžio mėn.
PATKPŠS
« Rgs  
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31